שפת סימנים המותאמת לתינוקות – ®Baby Signs

התינוק מקטר, בוכה, אולי הוא כבר מצביע אבל לא ברור מה הוא רוצה ושניכם מתוסכלים?
התינוק מתעורר באמצע הלילה פתאום ואתם לא יודעים אם הוא רעב/צמא/כואב לו/חם לו?
רוצים ללמד את התינוק שלכם לסמן לכם כשחם לו, כואב לו, הוא רעב ורוצה תפוח, הוא פוחד, הוא מתגעגע לאבא ועוד ועוד?

  Baby Signs תינוקות מסמנים

מה זה שפת הסימנים לתינוקות?

היכולת המוטורית של תינוקות לתקשר מתפתחת הרבה לפני היכולת השפתית. כמו שתינוקות לומדים לעשות ״ביי ביי״ או ״נשיקה״ בעזרת הידיים והגוף עוד לפני שיש להם אפשרות להגיד את המילים, יש להם את היכולת ללמוד עשרות ואפילו מאות סימנים נוספים כדי לתקשר עם ההורים, המשפחה, הגננות ואפילו אחד עם השני. הם יכולים לסמן שהם רעבים וגם מה בדיוק הם רוצים לאכול, לסמן שכואב ולהראות לנו איפה, לבקש את הכדור או הדובי האהוב, לסמן שהם עצובים, שמחים או פוחדים, ועוד מלא דברים. וכל זה עוד לפני המילים!

בעזרת שפת סימנים המותאמת לתינוקות אתם יכולים להעניק לו את היכולת לשתף אתכם במחשבותיו ורצונותיו. שפת הסימנים לתינוקות מעניקה לילד שלכם אפשרות לתקשר ולשתף ולכם שקט נפשי והבנה של מה הוא רוצה וצריך.

מה זה Baby Signs?

לפני כ-30 שנה הסתובבה חוקרת אמריקאית בתחום התפתחות הילד בשם לינדה אקרדלו עם התינוקת שלה בת השנה בגינה ליד הבית. התינוקת, קייט, הצביע על שיח שושנים ועשתה סימן של רחרוח עם האף. בגלל שהן טיילו הרבה בגינה והיו עוצרות להריח את השושנים, לינדה הבינה שבתה המציאה סימן לפרח. היא המשיכה לסמן את אותו הסימן בכל פעם שהיא ראתה פרח מכל סוג – בגינה, בבית או בספרים שלה. במשך השבועות הבאים לינדה שמה לב שקייט המציאה סימנים נוספים לדג, פיל, קוף, נדנדה, מגלשה, כדור וכל דבר שרצתה לדבר עליו! לינדה שתפה את הקולגה שלה סוזן גודווין בתגלית ושתיהן החליטו לבדוק את התופעה מול הורים נוספים. הם גילו שיש לא מעט תינוקות שממציאים סימנים כדי לתקשר עם הוריהם בטווחי הגילאים של בערך 9 חודשים ועד שנתיים, לפני שיכלו לדבר במילים. מעבר לכך היה נראה שככל שהתינוקות סמנו יותר, ככה השפה שלהם התפתחה יותר מהר!

החוקרות מאוד התלהבו ממה שהן ראו ושמעו והתחילו את תוכנית Baby Signs, שדרכה הם לימדו הורים סימנים שמתאימים לידיהם הקטנות ויכולתם של תינוקות לפי מה שהן חקרו וראו. ההורים דיווחו על הצלחה מסחררת – התינוקות הצליחו לתקשר עם הוריהם, לשתף מעולמם, לבקש בדיוק את מה שהם רוצים ולספר מה הם מרגישים. התקשורת הזו בשלב כל כך מוקדם עזר להוריד תסכולים, לקרב בין התינוק להורה ולעלות את הבטחון של הילד. הורים סיפרו שהתינוקות שלהם דיווחו להם על כאבי אוזניים או שיניים, שחם להם בלילה או שהם פוחדים, שהם רוצים לשחק עם הכדור או לקרוא ספר, שהם רוצים לאכול תפוח ולא בננה, וכל זה לפני שהיו להם את המילים להסביר!

כשראו את התוצאות, לינדה אקרדלו וסוזן גודווין שמו לעצמן כמטרה לעזור לכמה שיותר משפחות לתקשר עם התינוקות שלהם עוד לפני שהם מדברים. השמועות על ההצלחה של Baby Signs התחילו להתפשט בכל ארה"ב ומהר מאוד גם בכל העולם!

האם זה מעכב את התפתחות השפה?

לאורך הדרך, הורים תמיד שאלו קודם כל לגבי ההשפעה של שפת הסימנים לתינוקות על התפתחות השפה. מאחר והן חוקרות בבסיסן וכדי לענות על שאלות של הורים, הם החליטו גם לערוך מחקר (במימון משרד הבריאות האמריקאי). במחקר הם חלקו 140 משפחות הומוגניות עם תינוקות בני 11 חודשים ל-2 קבוצות: קבוצה שתסמן עם התינוק וקבוצה שלא תסמן עם התינוק ולקחו מדדים בנקודות זמן מסוימות. מה שהם מצאו זה שבגיל שנתיים היה פער של כשלושה חודשים לטובת הילדים המסמנים והם גם דברו במשפטים משמעותית ארוכים יותר! בגיל שלוש הפער הזה כבר גדל ל-11 חודשים – כלומר הילדים המסמנים בני שלוש דיברו כמו הילדים הלא מסמנים בני כמעט ארבע! אבל לא עצרו שם. בגיל שמונה הם החליטו לקחת את המחקר עוד צעד ולבדוק גם מנת משכל (IQ). מה שהם מצאו היה מדהים – לילדים שסימנו כפעוטות היו תוצאות גבוהות ב-12 נקודות מאלה שלא סימנו, מה ששם אותם באחוזון 75 לעומת 52! יש לזה הסברים ביולוגיים (חיבורים במוח) אבל אפשר גם להבין שכאשר הילד מתנסה בלתקשר, ומבינים אותו, עונים לא, ממשיכים לשוחח איתו על נושא שהוא בחר, הוא מקבל המון תגובות חיוביות שמדרבנות אותו להמשיך ולתקשר כמה שיותר. מהר מאוד, כאשר היכולת מתפתחת, הוא עובר לדרך היעילה ביותר שהיא השפה המדוברת. התקשורת עם התינוקות שלנו עוזרת להם להתפתח, עוזרת לחזק את החיבור בין ההורה לילד ומעלה את הבטחון ותחושת המסוגלות של הילד. גם האינטליגנציה הרגשית מתפתחת כי תינוקות לומדים בגיל מאוד מוקדם איך לבטא את הרגשות שלהם. דרך שפת הסימנים לתינוקות אנחנו יכולים לעזור להם להבין שהם שמחים, עצובים או כועסים ואיך לבטא את הרגש.

אז מתי אפשר להתחיל?

אפשר להתחיל לסמן להם אפילו מלידה. צריך אבל לקחת בחשבון שהיכולת המוטורית לסמן מתפתחת בממוצע סביב 8/9 חודשים (כאשר התינוק מתחיל להצביע או לעשות כן ולא). כמו כל דבר יש טווח ויש תינוקות שכבר בגיל חצי שנה יתחילו לסמן ויש כאלה שייקח קצת יותר זמן. אני ממליצה להתחיל עד כחמישה חודשים, אבל מי שלא התחיל בשלב הזה יכול עדיין להתחיל בכל שלב עד שהילד מדבר בצורה שוטפת. גם כאשר התינוק כבר התחיל לדבר יש מילים שהוא לא מצליח לבטא בבירור והסימנים עוזרים מאוד להוריד את התסכולים ולעזור לכולם להבין אחד את השני. בנוסף, התינוקות הגדולים יותר לומדים מהר יותר כך שתוך יום/יומיים הם עלולים כבר להתחיל לסמן.

יתרון נוסף הוא עבור משפחות דו-לשוניות. כאשר יש יותר משפה אחת בבית הסימנים נהיים ממש גשר בין שתי השפות (או יותר) – כאשר ילד שומע את המילה "חלב" בשתי שפות שונות עם אותו הסימן, הוא מבין שזאת כנראה המילה בשפה השנייה. שפת הסימנים לתינוקות עוזרת גם כאן לצמצם את העיכוב בדיבור שמתרחשת הרבה פעמים אצל ילדים שלומדים יותר משפה אחת.

סיכום יתרונות התכנית:

 • בונה אמון ומורידה תסכולים הן של התינוק והן של המבוגר
 • מעניקה לתינוק אפשרות והזדמנות לשתף את המתרחש בעולמו
 • מחזקת הקשר העמוק בין ההורה והילד
 • מגלה כמה תינוקות הם חכמים
 • מעצימה ומקדמת התפתחות רגשית חיובית
 • מעלה את הביטחון העצמי של התינוק
 • מעודדת ומדרבנת את התינוקות להתחיל לדבר
 • מתניעה את ההתפתחות האינטלקטואלית של הילד

Baby Signs Love

איך ניתן ללמוד עוד על שפת הסימנים המותאמת לתינוקות?

אני מזמינה אתכם לסדנה חווייתית, מהנה ומעשירה, אשר תעניק לכם מידע וכלים ללמד את התינוק לתקשר אתכם ולהעביר את צרכיו המדויקים. אפשר להתחיל מכל גיל (אך יש לקחת בחשבון שמבחינה מוטורית, תינוק מתחיל לסמן בממוצע סביב 8/9 חודשים) וזה עדיין רלוונטי עד שהתינוק מתחיל לדבר בצורה שוטפת.

 

הלמידה מתבצעת בקבוצות אינטימיות, ניתן להגיע עם התינוקות או לבד ולהכיר עולם חדש ומופלא של שפה ותקשורת. הכלים משלבים דמויות מצוירות, דובי ענק ושירים קליטים, הכל בכדי ליישם בבית בקלות ובהנאה.

בסדנה תלמדו:

 • מהי שפת הסימנים לתינוקות ומה היתרונות
 • מתי ואיך ללמד סימנים
 • איך לבחור איזה סימנים ללמד
 • נלמד ביחד 18 סימנים ראשוניים לעומק בעזרת שירים ומשחקים
 • נעבור על עוד כ-20 סימנים מתקדמים
 • תלמדו ליצור את "השפה" האישית המתאימה לכם ולילדכם
 • תקבלו מגנט למקרר וכרטיסיות עם הסימנים הראשוניים

בנוסף!

 • תצורפו לקבוצת הפייסבוק הפרטית של Baby Signs עם איילת צוויג, שם תקבלו תמיכה נוספת מתמשכת וסימנים נוספים ותוכלו גם להתייעץ עם הורים נוספים ואיתי על כל מה שתרצו הקשור לתינוקכם

  ®Baby Signs היא הדרך המהנה ללמד את ילדכם לתקשר עם הסביבה ולכם להיות הורים שלווים ורגועים.

מתי ואיפה:

תאריכים נוספים לסדנאות יתווספו בקרוב. בינתיים ניתן לארגן סדנה לפי בקשה באחת מ-2 האפשרויות הבאות:

 1. סדנה קבוצתית הכוללת 3 משתתפים לפחות (הורה נוסף לכל משתתף ללא תשלום נוסף) בבית מארח
עלות הסדנה הקבוצתית: 250 ש״ח למשתתף
משך הסדנה: כשעתיים וחצי
ניתן להיות עם התינוק אך יש לקחת בחשבון שהסדנה מיועדת להורים

2. סדנה בשניים – שני משתתפים או 2 זוגות (כלומר, הורה נוסף לכל משתתף ללא תשלום נוסף) בבית מארח
עלות הסדנה בשניים: 350 ש״ח למשתתף
משך הסדנה: כשעתיים וחצי
ניתן להיות עם התינוק אך יש לקחת בחשבון שהסדנה מיועדת להורים

כדי לקבוע מועד מתאים אתם מוזמנים ליצור קשר או תתקשרו ל: 052-8689858

סרטון הדגמה של Baby Signs®:

הורים ואנשי מקצוע מספרים:

BabySigns המלצה

סדנת שפת הסימנים לתינוקות

סדנת שפת סימנים המותאמת לתינוקות

"איילת יקרה!!! תודה רבה על סדנת baby signs מרתקת ומיוחדת!!! למדתי המון על חשיבות התקשורת הלא מילולית עם התינוקות שלנו. למדתי כמה שזה משפיע עליהם לטווח הארוך לפי המחקרים. כמה שזה מפתח אותם, מזרז את תחילת הדיבור ומפתח את האינטיליגנציה. מצפה כבר ליישם וללמד את יולי שלי להשתמש בשפת הסימנים לתינוקות. המפגש היה מאוד מהנה ואת מקסימה, יסודית ומקצועית! תודה רבה!!!"
גלי, אמא ליולי בת השנה

״זמן קצר אחרי ששמתי את התאומים (בני שנה וחצי) לישון, הם התחילו לבכות ולקרוא לי, משהו שהוא די חריג עבורם. נכנסתי לחדר והם שניהם עשו לי את הסימן של ״אוכל״! חשבתי על זה והבנתי שהם באמת לא אכלו הרבה באותו הערב ויתכן והם עדיין רעבים – ובאמת הם אכלו המון!! אם הם לא היו יודעים לסמן לי הייתי שמה אותם לישון עדיין רעבים, מבלי להבין מה הם באמת צריכים!

שפת הסימנים גם עוזרת להם להבין מילים חדשות. יש הרבה מילים שהם לומדים אחרי שהם מסמנים אותה לתקופה קצרה לפניכן. הם אומרים את המילה ביחד עם הסימן – בלי הסימן לא היינו מבינים אבל עם הסימן, גם אנחנו וגם האחים הגדולים שלהם מבינים אותם וכך הם מתלהבים ואומרים את המילים שוב ושוב, ולומדים מילים יותר ויותר מהר! מאחר ויש לי 2 ילדים גדולים שלא למדו לסמן, אני ממש רואה את ההבדלים ומאוד נהנית מהחוויה הזו! Baby Signs ממש העשיר לנו את החיים עם הבנים שלנו!״
אמא לארבעה

״תינוקות הם חכמים יותר ממה שנדמה לנו והשפה שלהם עשירה ממה שאנו מניחים. עוד הרבה לפני שהם מתחילים לדבר הם יכולים להביע עצמם באמצעות סימנים ומחוות״
ג׳יין פאולי

גם רופאי הילדים מעודדים את השימוש בשפת הסימנים לילדים:

״אם אתם מעוניינים לעזור לילדכם לבטא את הצרכים שלו עוד לפני שהוא יכול לדבר, לסייע לו להעביר את הרגשות שלו ולעודד את ההתפתחות האינטלקטואלית, לימוד שפת הסימנים הוא אחד הדברים הטובים ביותר שאתם יכולים להעניק לתינוקכם. כרופא ילדים אני ממליץ בחום ובהתלהבות להורים טריים להכיר ולהשתמש בשפת הסימנים״
רובין הנסן MD